Klassikkolevyjen kansikuvia käsin piirrettynä – japanilaisen musiikkifanin kuvablogi on komeaa katsottavaa

Julkaistu:

Jälleen on löytynyt uusi kiinnostava kuvataiteellinen projekti, kun japanilainen fani esittelee blogissaan klassikkolevyistä ottamiinsa cd-r-kopioihin käsin piirrettyjä kuvituksia. Hienoja ovat!

Teksti: Jari Setälä, kuvat: showfive.tumblr.com

Aika moni piirtämisestä innostunut musiikin ystävä on joskus saattanut kokeilla omien suosikkilevyjensä kansikuvien piirtämistä vaikkapa kouluvihkoon nuoruusvuosien tylsempinä hetkinä.

Showfive-nimellä esiintyvä japanilainen musiikkifani on vienyt tuon DIY-henkisen levykuvittamisen vielä astetta pidemmälle ja perustanut Handrawing$$$$$hit!-blogin, jossa hän esittelee itse käsin piirtämiään näkemyksiä erilaisten klassikkolevyjen kansikuvista.

Kuvablogissa on esillä mittava kokoelma cd-r-kopioita, joiden paljaat pinnat Showfine kuvittaa piirtämällä esikuviaan mukailevat kannet tussilla suoraan levyyn. Blogin otsikon yhteydessä on teksti ”personal copy only”, mikä viittaisi siihen, että Showfive tekee blogissa esiteltyjä kansikuvituksia vain omaan käyttöönsä.

Kuvakokoelmaan pääsee tutustumaan tarkemmin täällä. Alla näkyy muutama tyylinäyte.

kendrick_lamar_doodle

kind-of_blue_doodle

nwa_doodle

wu-tang_clan_doodle