1990-luvun menestyneimpiin popryhmiin kuulunut Spice Girls on tekemässä paluun, The Sunin lähteet bändin sisäpiiristä kertovat. Koko alkuperäinen viisikko, Melanie ”Scary Spice” Brown, Victoria ”Posh Spice” Beckham, Emma ”Baby Spice” Bunton, Melanie ”Sporty Spice” Chisholm ja Geri ”Ginger Spice” Horner, on lähteiden mukaan mukana reunionissa.
”He työskentelevät yhdessä useiden projektien parissa, mihin kuuluu esimerkiksi uusi albumi ja bändiä juhlistava tv-spesiaali”, sisäpiiriläinen kertoi.
Paluusta on puhuttu pitkään. Viime vuonna Mel B, Geri Horner ja Emma Bunton julkaisivat asiasta vihjailevan videon, ja tuottaja Eliot Kennedy paljasti heidän työskennelleen uuden materiaalin parissa. Silloin kolmikko aikoi vielä esiintyä nimellä GEM, ilman Beckhamia ja Mel C:tä. Nyt näyttää siltä, että koko porukka on kasassa.
”Victoria Beckhamin hyväksyntä paluulle mahdollisti tämän. Hän on aina ollut se, joka paluuta on eniten vastustanut.”
Jäämme vielä odottamaan bändin virallista vahvistusta, mutta lupaavalta vaikuttaa.
Bändi hajosi vuonna 2000, ja on tämän jälkeen esiintynyt yhdessä kiertueella 2007 ja Lontoon Olympialaisten päätösjuhlassa 2012.