”Lama-ajan perintö ja uusnatsien luoma pelon ilmapiiri muovasivat kokonaisen sukupolven elämää” – suomiräppäri julkaisi kappaleen nuoruudestaan

Uutta (vanhaa) Haamua!

Julkaistu:

Räppäri Haamu julkaisi pari viikkoa takaperin kappaleen Rantakylän Babylon. Erikoiseksi julkaisun tekee se, että kappale on vanhaa Haamu-tuotantoa: biisi ilmestyi alkujaan 20 vuotta sitten. Nyt kappaleeseen ilmestyy video, ja se on ennakkonäytössä Rumbassa tästä päivästä lähtien.

Haamu itse kertoo kappaleesta seuraavaa:

Rantakylän Babylon on raa’an rehellinen kuvaus 2000-luvun alun Joensuun Rantakylästä nuoren miehenalun silmin – sen arjesta, mielentilasta, lieveilmiöistä ja lama-ajan jälkeisestä näköalattomuudesta. Biisi kertoo, miten lama-ajan perintö ja uusnatsien luoma pelon ilmapiiri muovasivat kokonaisen sukupolven elämää”, Haamu sanoo ja jatkaa:

”Kyseessä on tosiaan vanha biisi, jota ei koskaan virallisesti julkaistu itse poltettua Joensuun MC CD:tä lukuunottamatta. Tekstit kirjoitin 16-/17-vuotiaana, mikä kuuluu paikoitellen. Tästä kuitenkin alkoi mun matka musantekijänä ja tuntuu että itse biisi on kestänyt yllättävän hyvin aikaa ja ansaitsi vihdoin nähdä päivänvalon. Taisi olla myös mun ensimmäinen radiossa soittoa saanut kappale aikoinaan YleX:n Mestarisoundi-ohjelmassa. Tuotanto toisen joensuulaislähtöisen tekijän, Iivon käsialaa.”

Kappaleen videon näet alta.

YouTube video