Marilyn Mansonin keikka Moskovassa jouduttiin perumaan pommiuhkauksen takia

28.06.2014

Pommiuhkauksen takana ovat ilmeisesti uskonnolliset fanaatikot. Moskovan-keikan lisäksi shokkirokkari joutui perumaan toisenkin esiintymisen Venäjällä.

Teksti: Jari Setälä

Marilyn Manson on joutunut perumaan kaksi tällä viikonlopulle kiinnitettyä esiintymistään Venäjällä, Moskovassa pommiuhkauksen takia ja Novosibirskissä uskonnollisten aktivistien esittämän protestin vuoksi, uutisoi Blabbermouth.

Moskovassa Mansonin oli määrä esiintyä kolmipäiväisen Park Live -festivaalin eilisen pääesiintyjänä, mutta esiintyminen peruttiin pommiuhkauksen takia vain hetkeä ennen kuin Mansonin ja hänen yhtyeensä oli määrä nousta lavalle. Manson kirjoitti asiasta Twitter-tililleen:

Park Live -festivaalille osoitettu pommiuhkaus kohdistui juuri yksinomaan Mansoniin, joten festivaalin muu ohjelma ollaan tiettävästi pystytty viemään läpi ongelmitta. Muita tapahtumaan kiinnitettyjä esiintyjiä ovat esimerkiksi Lykke Li, Deftones, Mastodon ja The Prodigy. Manson kommentoi asiaa lisää Twitterissään näin:

Moskovan jälkeen Mansonin oli tarkoitus esiintyä huomenna Novosibirskissä, mutta sekin esiintyminen on jouduttu Blabbermouthin mukaan perumaan sen jälkeen, kun sadat uskonnolliset aktivistit olivat vaatineet paikallisia viranomaisia estämään Mansonia esiintymästä. Protestoijien mukaan Mansonin esiintymisen pelättiin loukkaavan ortodoksiuskovaisia sekä ”mainostavan sadomasokismia”.

Manson seurueineen joutui aiemmin eilen Moskovassa hotellinsa edustalla myös ”uskonnollisiksi fanaatikoiksi” kerrottujen hyökkääjien ahdistelemaksi. C-Lebrity -juorusivusto on onnistunut saamaan välikohtauksesta käsiinsä alla näkyvän videon, jossa näytetään myös kuvaa hetkestä, jolloin Park Live -festarin järjestäjät ilmoittivat yleisölle Manson-keikan peruuntumisesta.

YouTube video