Mikä Korson kapinasta alkoi, se Vernissan valtauksella jatkuu – Vantaan rockhistoria animaationa

30.05.2013

Rock’n Vantaa -videosarjan toinen osa on julki.

Kuva: Dex Viihde

Vantaan kaupunginmuseon aloitteesta syntynyt ja Vernissan animaatioaseman sekä Vantaan nuorisopalvelujen käsityöpajan toteuttama Rock’n Vantaa -nukkeanimaatiosarja palaa rytinällä. Sarjan edellisessä osassa palattiin vuoteen 1965 ja Korson kapinaan, toinen osa sijoittuu vuoden 1985 Länsimäkeen ja Tikkurilan Vernissan valtaukseen.

Ensimmäisessä osassa musisoi The Renegades, ja tämänkertaisessa osassa ovat vahvasti läsnä Länsimäessä perustetut Clifters ja Melrose. Animaation lopussa kerrataan 26.5.1985 tapahtunutta ”Vernissan valtausta”, jossa nuoret valtasivat Tikkurilan keskustassa olevan Vernissan tarkoituksenaan ottaa tila omaan käyttöönsä. Tapahtumassa oli pääesiintyjänä Lapinlahden linnut.

Animaation toteuttivat ja kuvasivat käsityöpajan nuoret. Ideoinnissa hyödynnettiin Melrosen ja Cliftersin tarjoamia valokuvia, haastatteluita ja lehtileikkeitä. Trilogiaksi suunnitellun animaatiosarjan päätösosa esitellään Rock’n Vantaa -näyttelyn yhteydessä vuonna 2014.

Lisää Rock’n Vantaa -sarjasta voi lukea projektin kotisivuilta. Tuolta löytyy myös muun muassa kiinnostavaa settiä Vantaan east side / west side -jaosta – Tikkurilan nuoret eivät olleet tervetulleita Myyrmäkeen ja niin edespäin. Jopas!

YouTube video