One Direction -fanit uhkasivat tappaa brittilehden toimituksen – huolestuivat idolinsa ”huorittelusta”

31.07.2013

Brittiläinen GQ-lehti antoi One Direction -fanien mukaan ymmärtää, että eräs poikabändin edustajista on kevytkenkäinen. TÄMÄ OLI ISO VIRHE.

Kuva: Sony

Miesten lifestyle-lehti GQ:n brittiläisen painoksen tällä viikolla ilmestyvän uuden numeron kannessa on poikabändisuosikki One Direction. Viisihenkinen ryhmä ei kuitenkaan poseeraa lehden kannessa yhdessä, vaan kansikuvasta tehtiin viisi erilaista versiota pyhitettynä jokaiselle jäsenelle erikseen, omine kuvineen ja otsikkoineen.

Kun GQ julkaisi kansikuvat nettisivuillaan etukäteen jo maanantaina, eivät sivuille päätyneet One Directionin fanit oikein arvostaneet sitä, että Harry Stylesin kansikuvaotsikoksi oli valikoitu Daft Punk -viittaus ”I’m up all night to get lucky”.

Tuohtuneet fanit alkoivat kommentoimaan artikkelia Twitterin kautta niin suivaantuneella vauhdilla, että GQ:n sivusto kaatui hetkellisesti jopa kokonaan.

Mistä One Directionin fanit sitten tuohtuivat niin kovin? No siitä, että tuo aiemmin mainittu ”I’m up all night to get lucky” antaa heidän mielestään ymmärtää, että Harry Styles on MIESHUORA. MAN WHORE.

GQ-lehdelle osoitettu Twitter-viestien tulva keskittyi todistelemaan lehden toimitukselle, ettei Harry Styles ole todellakaan mikään mieshuora, mutta sen lisäksi viesteihin sisällytettiin myös lukuisia tappouhkauksia, kuten kaunopuheiset ”I’LL FUCKING KILL YOU” sekä ”I AM GOING TO FIND GQ AND FUCKING BOMB THEM, SEE YOU IN JAIL”.

Hyvä meininki! Alapuolella näkyy pari esimerkkiä näistä Twitter-viesteistä, mutta GQ-lehti on myös kasannut parhaita paloja One Direction -kansan nettiraivosta sivuilleen. Sieltä löytyy myös koko mellakan aiheuttanut lehden kansikuva.