Valitettavasti kyyneleesi eivät tule olemaan ilon tai edes kaihon kyyneliä. Tätä ei kannata katsoa kuivin suin.
Kuva: Nelly Tatti
Internetin cover-videot, tuo ilon ja pohjattoman surun lähde. Helppohan se on täältä ruudun takaa pilkata ja huudella, mutta tämä seuraava yhtye onnistuu yksinkertaisesti räjäyttämään pankin niin totaalisesti, että pakkohan tämä on jakaa muidenkin iloksi.
Oli kaunis päivä Yhdysvalloissa ja hyväntekeväisyystapahtuma tärkeän asian hyväksi. Rintasyöpätapahtumaan oli buukattu soittamaan nimeltään hämärän peittoon jäävä bändi, joka on päättänyt versioida paikalle saapuneen yleisön iloksi muutamia rock-klassikoita ainakin Pink Floydista Eric Claptoniin.
Ilmeisesti nämä elämänkokemustaan jo pitemmälle kartuttaneemmalta näyttävät miehet olivat videomateriaalin perusteella alkaneet opettelemaan soittamaan instrumenttejaan noin viikkoa ennen tätä keikkaa, sillä jälki on, noh, sanoinkuvaamantonta.
Koko homma tuntuu menevän niin katastrofaalisen pahasti päin seiniä, että mieleen juolahtaa ajatus, olisivatko nämä herrat kenties luoneet tietoisesti jonkinlaisen täydellisen vitsin. Mutta kun katsoo soittajien keskittyneitä ilmeitä ja huomaa, miten pokerikasvoisina biiseihin syvennytään, surullinen totuus alkaa valjeta: herrat taitavat yrittää ihan tosissaan.
Ensimmäisenä vuorossa on Comfortably Numb. Kannattaa etenkin kiinnittää huomiota laulajan suorituksiin ja kohdassa 2.05 alkavaan orgastiseen kitarasooloon. Rumpali ei taida edes tietää, mitä biisiä muu porukka soittaa.

Ja sitten tietenkin Wish You Were Here:

Loppuun vielä Claptonia:
