Touko–syyskuun välisenä aikana järjestetään jälleen viisi Pitkä kuuma kesä -klubi-iltaa.
Teksti: Linda Kämäräinen, kuva: Chris Vidal Tenomaa (Ville Ahonen)
Klubin esiintyjinä kuullaan muun muassa Minä ja Ville Ahosen tunnelmointia, Sarah Kivi & Non-Orchestraa ja The Valkyriansia. Muita mielenkiintoisia nimiä ohjelmistossa ovat virolainen Odd Hugo ja Julma-Henrin ja RPK:n muodostama Euro Crack.
Tapahtumassa on myös monipuolinen kattaus levymusiikkia, kun terassivieraiden viihtymisen takaavat Tavastian Lauantaidiskosta tutuksi tulleet dj:t Erkko ja Harvest sekä klubitapahtumasarjan omat dj:t.
”Tämä on jo kolmas vuosi, kun järjestän Pitkä kuuma kesä -klubisarjaa, ja kyllähän se on myönnettävä, että tämä on vuoden kohokohtia. Viime kesä Mbarin terassilla oli mahtava, joten on loogista jatkaa samassa keskeisessä paikassa”, klubisarjan promoottori Feniks Willamo kertoo tiedotteessa.
Pääsy tapahtumiin on ilmainen. Dj-setti alkaa klo 19, ja keikkojen showtime on klo 21. Tapahtumat jatkuvat kello kahteen asti aamuyöllä. Pääsy tapahtumiin edellyttää 20 vuoden ikää.
Rumba on Pitkä kuuma kesä -konserttisarjan yhteistyökumppani.
Keikka-aikataulu:
Ke 14.5. Euro Crack + dj Harvest & Pitkä kuuma kesä dj’s
Ke 11.6. Odd Hugo (EST) + dj Erkko & Pitkä kuuma kesä dj’s
Ke 9.7. Sarah Kivi & Non-Orchestra + Erkko & Pitkä kuuma kesä dj’s
Ke 13.8. The Valkyrians + dj Harvest & Pitkä kuuma kesä dj’s
Ke 10.09. Minä ja Ville Ahonen + dj Erkko & Pitkä kuuma kesä dj’s