Silver Apples vihdoin Suomeen

30.08.2011

Tätä on varmasti moni odottanut.

Kuva: Fullsteam

Silver Apples saapuu viimein Suomen-ensivierailulleen. Elektronisen musiikin uranuurtaja esiintyy Kuudennella Linjalla perjantaina 11. marraskuuta. Liput keikalle tulevat myyntiin torstaina 1. syyskuuta Tiketin toimipisteissä kautta maan. Illan avaa kotimainen Siinai.

Liput: 15 € (+toimituskulut).

Kosketinsoittaja-vokalisti Simeon Coxe III ja rumpali Danny Taylor perustivat Silver Applesin jo vuonna 1967. Kokoonpanon minimalistisella ja psykedeelisella konemusiikilla on ollut suuri vaikutus sekä krautrockin että kokeellisen elektronisen musiikin syntyyn. Yhtye julkaisi uransa alussa kaksi studioalbumia, Silver Applesin (1968) ja Contactin (1969), mutta hajosi pian jälkimmäisen ilmestymisen jälkeen.

Lähes 30 vuotta myöhemmin kaksikko palasi yhteen, ja yhtyeeltä ilmestyi “kadonnut” kolmas albumi The Garden (1998). Samana vuonna Simeon Coxe III joutui vakavaan auto-onnettomuuteen ja yhtye vetäytyi jälleen vuosiksi kiertueilta. Keväällä 2005 Silver Applesin toinen jäsen Danny Taylor menehtyi sydänkohtaukseen.

Seuraava paluu tapahtui vuonna 2007, kun Simeon päätti jatkaa yksinään Silver Applesin tarinaa. Soolokokoonpanona Silver Apples on kiertänyt muun muassa Spiritualizedin, Mobyn ja Grailsin kanssa sekä esiintynyt All Tomorrow’s Partiesin ja Electric Picnicin kaltaisilla vaihtoehtomusiikkifestivaaleilla.

Simeon on viime aikoina kunnostautunut myös remiksauksillaan, esimerkiksi Simian Mobile Discon Scott-kappaleesta ja nousevan brittiyhtye S.C.U.M.:in Amber Hands -hitistä.