Sooloileva Jack White ja unestaan heräävä Garbage lähestyvät fanejaan ilouutisilla

31.01.2012

Jack White julkaisee keväällä ensimmäisen sooloalbuminsa ja tarjoilee levyltä ensimmäisen singlen kuultavaksi. Myös pitkään hiljaiseloa viettänyt Garbage julkaisee ensimmäisen uuden albuminsa seitsemään vuoteen. Kiertuekin on luvassa.

Kuva: Andy Wilsher

Vaikka vajaa vuosi sitten hajonnutta The White Stripesia on vaikea olla pitämättä Jack Whiten sooloprojektina, julkaisee mies virallisesti ensimmäisen omaa nimeään kantavan soololevynsä tänä keväänä. Blunderbuss-albumi julkaistaan 23. huhtikuuta.

The Raconteurs- ja The Dead Weather -yhtyeisiinsä White Stripesin hiivuttua keskittynyt White on ehtinyt viime aikoina työskennellä myös muuan Tom Jonesin kanssa, tsekkaa juttu tästä.

Whiten itse tuottamalta Blunderbuss-levyltä on kuultavana nyt ensimmäinen single, Love Interruption. Biisillä ei kuulla ainakaan fuzz-kitaraa. Sen sijaan kuullaan lause ”I would like to murder my own mother”. Kuuntele Love Interruption täältä.

Ihanan liekehtivähiuksisen Shirley Mansonin luotsaama Garbage julkaisee toukokuussa ensimmäisen uuden levynsä sitten vuoden 2005 Bleed Like Me -albumin. Uusi levy Not Your Kind of People julkaistaan bändin omalla Stunvolume-levymerkillä 5. toukokuuta. Sen lisäksi bändi keikkailee Euroopassa muun muassa Ruotsissa (Hultsfred 16.6.), Venäjällä ja Saksassa.

Viime vuoden lopulla Garage heräili jo hieman unestaan ja julkaisi U2-coverin, lue siitä tästä. Tsekkaa myös alhaalta video, jossa bändi kertoo kuulumisiaan tulevan levyn tiimoilta.

YouTube video