Tavastia-klubi avaa kesäterassin – musiikista ja dj-ohjelmistosta vastaa Radio Helsinki

Kesäterassi tulossa Stadin ytimeen!

06.05.2025

Tavastia avaa tänä kesänä ensimmäistä kertaa oman terassin Helsingin Kamppiin. Kampissa sijaitsevalle Tennispalatsin aukiolle 16.5. avautuvalle terassille musiikkivalinnat ja DJ-ohjelmiston on kuratoinut Radio Helsinki.

Tavastian tunnistettavan värimaailman ja ravintolakonseptin mukaisesti sisustettu terassi palvelee janoisia ja nälkäisiä Tavastialta tutuilla juomilla ja Ravintola Ilveksen suosituilla toasteilla.

Lue myös: Kolmen vuosikymmenen odotus ohi – yhdysvaltalainen powerpop-suuruus ensimmäistä kertaa Suomeen

Lue myös: Paperi T:n kohualbumi Malarian pelko täyttää 10 vuotta – luvassa erikoiskeikkoja

”Tavastian kesäterassin ohjelmistoon lukeutuvat muun muassa Ravintola Ilveksestä tutut Iivarin musavisa, BINGOBINGO sekä Open Mic -iltamat. Vaikka livebändejä ei terassilla nähdä, luvassa on kiinnostavia dj-vieraita. Musiikkivalinnat ja dj-ohjelmiston on kuratoinut yhteistyökumppanimme ja hengenheimolaisemme Radio Helsinki”, kuvailee Tavastia-klubin toimitusjohtaja Mari Hatakka.

”Tavastian ja Radio Helsingin kohtaaminen kuulostaa täydelliseltä reseptiltä kesäiltaan kaupungin ytimessä. Tällä aurinkoisella terassilla olet ystävien seurassa! Siitä pitää huolen musatiimimme valitsema musiikki ja Radio Helsingistä tutut DJ:t”, kommentoi Radio Helsingin päätoimittaja ja toimitusjohtaja Jukka Hätinen. Radio Helsingin musiikkipäällikkö Henri Pulkkinen kommentoi terassia puolestaan näin:

”Radio Helsinki tunnetaan tarkkavainuisena monipuolisen ja ennakkoluulottoman musiikin lähettiläänä. Terassilla tullaan kuulemaan kirkkaalla ajatuksella kuratoitua musiikkia, jonka ääressä viihtyy takuuvarmasti.”

Avajaisissa 16.5. juhlaväkeä dj:nä viihdyttää Radio Helsingin kivijalkoihin lukeutuva CADIA. Sen jälkeen Radio Helsingin dj:t soittavat Tavastian kesäterassilla joka keskiviikko.