The Doorsin jäljelle jääneiden jäsenten välinen oikeustaistelu muuttui rumaksi likakampanjaksi

10.05.2013

Niin se maine ja mannona tuhoaa jalotkin asiat. Näin voi ainakin päätellä The Doors -rumpali John Densmoren puheista, kun artisti tilitti Rolling Stonelle kahden muun The Doors -muusikon vuosituhannen alussa aloittamasta kiertueesta ja sitä seuranneesta oikeudenkäynnistä.

The Doors Unhinged: Jim Morrison’s Legacy Goes on Trial -kirjan kirjoittanut Densmore nosti vuonna 2003 kanteen vanhoja bänditovereitaan Ray Manzarekia ja Robby Kriegeriä vastaan, kun nämä alkoivat esittää vierailevien muusikoiden kera The Doors of the 21st Century -nimellä Doors-biisejä. Densmore halusi estää The Doors -nimen käytön, sillä hänen mielestään se likasi bändin muistoa. Jos Doors-biisejä haluttaisiin soittaa, se pitäisi tehdä toisen nimen alla. Myös Jim Morrisonin perikunta yhtyi kanteeseen.

”Pyysin Robbyä, että he lopettaisivat nimen käyttämisen, ja hän suostui. Mutta eipä niin sitten käynytkään”, Densmore sanoi haastattelussa.

Densmore myös torpedoi onnistuneesti kahden muun Doors-muusikon yrityksen myydä Break on Through (to the Other Side) -biisiä Cadillac-mainokseen. Yhtyeelle tarjottiin kappaleen oikeuksista 15 miljoonaa dollaria. Tämäkin johti vääntöön oikeudessa, ja meno muuttui sangen likaiseksi.

”Heidän lakitiiminsa yritti esittää valamiehistölle, että olen ekoterroristi, koska olen mukana muutamassa rauhanomaisessa ympäristöjärjestössä. En voinut uskoa joitain asioita, joita kuulin heidän sanovan”, Densmore sanoi Rolling Stonelle.

Densmoren mukaan hänet yritettiin leimata oikeudenkäynnissä ”epäamerikkalaiseksi” ja kommunistiksi. Toisaalta Densmore sai oikeustaistelun aikana tukea muilta muusikoilta kuten Neil Youngilta, Eddie Vedderiltä ja Tom Waitsiltä.

Rolling Stonen mukaan Densmoren kirja maalaa Manzarekista kuvan röyhkeänä kontrollifriikkinä, mutta Kriegeristä hän puhuu lämpimämpään sävyyn. Toisaalta Densmore kertoo olevansa nyt puheväleissä kummankin Doors-kollegansa kanssa ja olevansa jopa avoin Doors-reunionille.

Ei ole helppoa muusikkolegendoillakaan, näemmä.