Absoluuttinen Nollapiste -yhtyeestä tunnettu Tommi Liimatta julkaisee dekkarin

Kirja ensi kuussa.

Julkaistu:

Absoluuttinen Nollapiste -yhtyeestä tunnettu Tommi Liimatta julkaisee uuden kirjan elokuussa. Verta valkokankaalla on Liimatan yhdestoista romaani.

Like Kustannuksen julkaiseman kirja esittelyteksti kertoo seuraavaa:

”Arno ja Armi ovat myymässä pääkaupunkiseudulla sijaitsevaa asuntoaan, kun kylpyhuoneremontti laajenee ja pariskunnan välit joutuvat koetukselle. Seesteisen pinnan alla kuohuu. Muutamaa viikkoa myöhemmin Arno saapuu lapsensa kanssa uuden kotitalon pahaenteisen hiljaiseen pihaan ja huomaa, että keittiön ikkuna on säpäleinä. Samaan aikaan toisaalla järjestetään kauhuelokuvafestivaalia, jonne odotetaan enemmän vierailijoita kuin koskaan. Onko asioilla yhteys? Tästä asetelmasta kasvaa toisiaan sivuavien kohtaloiden kierre, yllättävä kuin äkkimutka öisellä metsätiellä.”

Liimatta kertoo kirjan taustoista seuraavaa:

”Joukko ystäviäni omistaa rautatieaseman, ja olemme järjestäneet siellä 2010-luvun alusta lähtien suljetun piirin leffafestaria. Pienen paikkakunnan suljettu rautatieasema ruokki mielikuvitusta heti festarin ensivuosina: klassinen suljetun paikan kauhu. Olen aina ollut kiinnostunut pohjapiirroksista, rakentamisesta ja eri kausien rakentamistyyleistä. Valtion Rautateiden julkisrakentamisessa yli sata vuotta sitten oli jokseenkin yhtenäinen kaavaus: tämän näkee junan ikkunasta matkustaessa vähänkin pidemmälle, kun juna pysähtymättä ajaa pienten, nyttemmin yhä useammin suljettujen seisakkeiden ohi. Päätin siis kirjoittaa asemadekkarin.”

Verta valkokankaalla julkaistaan 7.8.2026.

Lue myös: Tilaa Rumban uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa ajankohtaiset musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.