Keitä The Sounds kannattaa futiksen MM-kisoissa?

22.06.2010

Kesällä Suomen festareita kiertävän ruotsalaisen The Soundsin laulaja Maja Ivarsson ja kosketinsoittaja Jesper Anderberg paljastuvat Rumban haastattelussa futisfaneiksi, jotka seuraavat Etelä-Afrikan MM-kisoja niin paljon kuin aikataulut vain suovat.

Teksti: Tomi Nordlund, kuva: Warner

Yleensä MM-areenalla varsin mukavasti pärjännyt Ruotsi ei kisoihin selviytynyt, joten The Soundsin jäsenten on pitänyt hakea itselleen tilapäissuosikit.

Soundsin laulaja Maja Ivarsson liputtaa kisoihin ainoana Pohjoismaana selviytyneen Tanskan puolesta jo ihan käytännön syistä.

”Tanska on vain kahdenkymmenen minuutin matkan päässä talostani, ja pitäähän minun jotakuta kannattaa”, sanoo aivan Tanskan rannikon tuntumassa sijaitsevasta Helsingborgista kotoisin oleva Ivarsson.

Kosketinsoittaja Jesper Anderbergin jalkapallotietämys puolestaan joutuu heti kättelyssä outoon valoon, kun hän kysyy, onko Suomi mukana kisoissa. Tai sitten hän on vain ylioptimistinen. Anderberg kertoo lyövänsä silloin tällöin pelien puolesta vetoa.

”Koska Ruotsi ei ole mukana, olen tällä kerralla laittanut rahani likoon Hollannin ja Saksan puolesta. Mutta on myös paljon mahdollista, että Espanja tai Argentiina voittaa koko turnauksen.”

Ruotsalaispoppari on muun futishullun maailman ohella seurannut kiinnostuneena jalkapallolegenda Diego Maradonan värikkäitä otteita kisojen ennakkosuosikkeihin kuuluvan Argentiinan maajoukkueen peräsimessä.

”Siis Maradonahan on ihan hullu. Veikkaan, että hän on taas päässyt kaman makuun”, Anderberg nauraa.

The Soundsin haastattelu Rumbassa 9/10. Lehti ilmestyy 2.7.

The Sounds festareilla:
10.7. Turku, Ruisrock
14.8. Mikkeli, Jurassic Rock
15.8. Vantaa, Ankkarock