Rumban juttusarjassa nostetaan esiin kiinnostavia ja potentiaalisia nimiä. Haastattelussa käydään läpi paitsi artistin suhtautumista musiikkiin, myös sitä miten ja miksi hän valitsi artistin polun. Edellisessä osassa oli Emt Ventura, ja sen löydät täältä.
Neo-soul-artisti Elysia julkaisi debyyttisinglensä Pain Addiction perjantaina 11. heinäkuuta. Kappale kertoo siitä, miten kipukin voi tarpeeksi pitkään jatkuessaan muuttua koukuttavaksi ja vääristää käsitystä siitä, miltä esimerkiksi rakkauden kuuluisi tuntua. Kivustakin voi tulla koti, kun se muuttuu vieraasta jokapäiväiseksi.
”On helppoa antaa itsesi kokonaan pois, kun et tiedä missä omat rajasi kulkevat”, Elysia kirjoittaa Instagram-julkaisussaan. ”Kun sydämesi on tottunut särkymään, alat uskoa, että rakkauden kuuluu sattua. Että se tulee aina ehtojen kanssa, että se ei koskaan riitä, ja että ihmiset lähtevät juuri silloin, kun eniten tarvitsisit heidän jäävän.”
Mikä soi napeissa just nyt?
”Tash Sultanan Jungle. Kappale on yksinkertaisesti upea taideteos! Tash on uskomattoman lahjakas moniosaaja, joka tekee musiikkia täysin omalla tavallaan. Hänen luovuutensa ja taitonsa herättää ääniin elämää inspiroi mua todella paljon.”
Mist sä tuut?
”Olen kotoisin pienestä kylästä Nurmijärveltä, ja nykyään asun Tampereella. Olen tällainen taiteellinen seikkailijasielu ja asustellut vähän ympäriinsä. Tein aiemmin töitä hoitajana ja nuoriso- ja yhteisöohjaajana, mutta elin jatkuvasti burnoutin partaalla, koska en päässyt luomaan. Lopulta menetin kaiken: työn ja toimeentulon, ja jouduin rakentamaan elämäni täysin uusiksi. Se antoi mulle rohkeuden lähteä seuraamaan mun unelmia. Nykyään teen musiikkia ja tatuointeja, ja elän vihdoin omannäköistä elämää.”
Silloin tajusin, että haluan artistiksi.
”Olen oikeastaan halunnut olla artisti niin pitkään kuin muistan. Mun sisäinen lapsi on tällä hetkellä ihan superinnoissaan kaikesta, mitä tänä vuonna on tapahtunut! Todellinen herääminen tähän tuli Rovaniemellä, missä asuin hetken ja tutustuin paikalliseen musaskeneen. Rovaniemellä on sanonta: ’solekko tehä’ ja siitä tuli mulle mantra. Se tarkoittaa sitä, että ’ei se ole kuin tehdä’. Tajusin, että nämä tyypit on myös ihan tavallisia ihmisiä, joilla on palo ilmaista itseään. Lapin taika antoi mulle rohkeuden astua unelmieni ohjaamalle tielle.”
Musiikillinen esikuvasi?
”Lapsuuteeni kuului paljon vahvoja soul- ja blues-naisartisteja: Whitney Houston, Aretha Franklin, ja toisaalta myöskin esim. Bon Jovi ja Beatles. Meillä oli lapsuuden kodissa kaksi lipastoa täynnä levyjä, ja mä kiipesin aina kaivelemaan sieltä uutta kuunneltavaa mun levysoittimeen. Nykyään ihailen Tash Sultanan luovuutta, Ariana Granden äänialaa ja Billie Eilishin omanlaista tapaa tehdä musiikkia. En koe mahtuvani vain yhteen genrelaatikkoon. Mun musiikki kumpuaa intuitiosta ja monenlaisista vaikutteista.”
Lue myös: ”Kuin tanssisi kumisaappaissa balettia” – haastattelussa Viola
Supervoimasi?
”Mun supervoima on rehellisyys ja aitous. Mä teen asioita omalla tavallani, en niinkään käsikirjoituksen mukaan. Uskon universumiin ja siihen, että kun seuraa omaa polkuaan rohkeasti, asiat loksahtaa paikoilleen. Mun maanläheisyys ja avoimuus välittyy myös mun musiikissa.”
Jos nyt kuulisit musiikkiasi ensimmäistä kertaa, niin mihin siinä rakastuisit?
”Uskoisin, että samaistuttavuuteen. Mun musiikki syntyy rehellisistä tunteista ja kokemuksista, ja se kuuluu myös lopputuloksessa. Mä pyrin luomaan sellaisia hetkiä, joissa joku voi huokaista: ’Vitsi, joku muukin tuntee noin..’ Haluan saada sen kokemuksen ihmiselle, ettei hän ole yksin.”
Elysia?
”Mun musiikki solahtaa ehkä parhaiten neo-soulin maailmaan. Löydän inspiraatiota ja vaikutteita jazzista, bluesista, soulista, r&b:stä ja soft popista. Kirjoitan biisejä tunteista, kokemuksista, rakkaudesta, rikkinäisyydestä ja eheytymisestä, kaikesta mikä koskettaa syvältä.”
”Artistina mulle tärkeintä on antaa kuulijalle se, mitä musiikki on antanut mulle: tunnetta, samaistumispintaa ja toivoa. Haluan osua sydämeen ja tietoisuuteen sekä tuoda valoa tähän välillä aika synkkään maailmaan.”
”Mun debyyttisinkku Pain Addiction kertoo kivun kierrosta. Se kuvastaa mulle sitä, miten tietoisuuden kautta voi alkaa eheytyä. Lisää musiikkia on tulossa, ja matka on vasta alussa.”