Megalevy-yhtiö myyntiin?

28.01.2011

The New York Timesin mukaan maailman kolmanneksi suurin levy-yhtiö Warner Music etsisi itselleen ostajaa.

Kuva : Sony Music

Viime viikolla julkaistussa uutisessa kerrotaan, että joukko yksityisiä pääomasijoittajia lähestyi yhtiötä ostomahdollisuutta tiedustellen. Warner Music ei ole suoraan suostunut näihin tarjouksiin vaan, mikäli korkeassa asemassa olevaa lähdettä on uskominen, palkannut liikepankki Goldman Sachsin etsimään sille potentiaalisia ostajia.

Samaisessa uutisessa kerrotaan myös, että Warner Music yrittäisi nyt toteuttaa kilpakumppaninsa EMI:n ostoa. Tästä on musiikkipiireissä supistu jo kauan, eivätkä EMI:n taloudelliset ongelmatkaan ole olleet mikään salaisuus.

Warner Musicille levyttävät muun muassa Madonna, Red Hot Chili Peppers sekä Green Day. Suomen Warner Musicin menestyjiä ovat viime vuosina olleet naisartistit, esimerkkeinä Jenni Vartiainen ja Chisu.