Michael Monroen uudella kitaristilla on myös koomikon taipumuksia

Julkaistu:

Backyard Babiesissa ja Hellacoptersissa vaikuttanut Dregen on Michael Monroen uusi kitaristi, kertoo Helsingin Sanomat. Dregen soittaa ensimmäisen keikkansa yhtyeen riveissä 26.6. Foo Fightersin lämmittelijänä.

Kuva: Charlie Cravero

Suomi–Ruotsi-yhteistyö toimii jälleen. Kun brittikitaristi Ginger nosti kytkintä Michael Monroen bändistä, löytyi auttava käsi kätevästi länsinaapurista: Backyard Babiesin perustajajäsen ja Hellacoptersissakin kitaroinut Dregen saapuu täydentämään Suomen rock-vientitoivon jäsenvahvuuden. Näin kertoo ainakin Helsingin Sanomat.

Dregen (oik. Andreas Tyrone Svensson) on muuten kunnostautunut myös koomikkona: muusikko on tehnyt Sveriges Televisionille Bellmannen-sketsisarjaa, joka kalskahtaa näin suomalaisen silmään vahvasti Pulttiboisilta tai Kummelilta. Sarjasta lyödään SVT:n sivuille joka perjantai uusi jakso. Katso havaintoesimerkiksi yksi osa vaikka täältä.