”Sähkösetti kruunaa kaiken, värisyttää ja tuottaa tyydytyksen” – Neljä Ruusua lähtee konserttisalikiertueelle

Neljä Ruusua omistaa ensi kevään kiertueelle, jossa koetaan sekä akustista että sähköistä puolta.

Julkaistu:

Pop-rock-yhtye Neljä Ruusua lähtee vuoden 2026 keväällä Akustinen unelma – Sähköinen sydän -nimiselle konserttisalikiertueelle, joka jatkaa parin vuoden takaista Akustinen unelma -kiertuetta. Turusta alkava ja Helsinkiin päättyvä kiertue kattaa 15 konserttia, joiden yksi puoli on akustinen ja toinen puoli sähköinen.

Ensimmäinen puolisko on akustinen, mutta ei välttämättä rauhallinen, kertoo yhtyeen laulaja Ilkka Alanko tiedotteessa.

”Siinä on samaan aikaan herkkyyttä ja vaaraa. Väliajan jälkeen sähköistämme tunnelman ja ’sytytämme valot’. Sähkösetti kruunaa kaiken, värisyttää ja tuottaa tyydytyksen”, Alanko kuvailee.

Konserteissa kuullaan laaja valikoima kappaleita yhtyeen yli 40 vuotta kestäneen taipaleen ajalta. Joensuussa vuonna 1982 perustettu Neljä Ruusua julkaisi viimeisimmän albuminsa vuonna 2022: 40-juhlalevy sisälsi uusia versioita bändin hittibiiseistä ja liudan nimekkäitä artisteja ja tuottajia.

”Soitamme hittejä ja myös vähän vähemmälle huomiolle jääneitä helmiä pitkän uramme varrelta”, Alanko sanoo. ”Odotamme hienoja iltoja, ihmisten kohtaamista ja kiitollisuuden tunnetta tästä kaikesta.”

Lue myös: Neljä Ruusua julkaisi levyllisen uusioversioita hiteistään – mukana muun muassa Portion Boys, Pihlaja ja Jyrki 69

Lue myös: Neljä Ruusua kiertueelle – akustisesti ensimmäistä kertaa 20 vuoteen

Tarkista alta kiertueen keikkapaikat ja kaupungit!

Neljä Ruusua: Akustinen unelma – Sähköinen sydän

To 19.3. Turku, Logomo
Pe 20.3. Lohja, Laurentius-sali
La 21.3. Pori, Promenadisali
Pe 27.3. Lahti, Sibeliustalo
La 28.3. Porvoo, Taidetehdas
To 2.4. Hämeenlinna, Verkatehdas
Pe 3.4. Jyväskylä, Paviljonki
La 4.4. Mikkeli, Mikaeli
Su 5.4. Oulu, Madetojan sali
Pe 10.4. Kajaani, Kaukametsä
La 11.4. Kuopio, Musiikkikeskus
Pe 17.4. Järvenpää, Järvenpäätalo
La 18.4. Imatra, Kulttuuritalo Virta
To 23.4. Tampere, Työväen Teatteri
La 25.4. Helsinki, Kulttuuritalo

Kiertueen liput tulevat myyntiin torstaina 16.10. klo 10.00.