Sanoma on ostanut Hyvinkään Rockfestin

Rockfest siirtyy osaksi Nelonen Media Liven festivaalikattausta.

Julkaistu:

Nelonen Media Live ostaa Rockfestin ja liittää sen osaksi festivaalitarjontaansa. Myyjät ovat WKND Festival Oy sekä Bushman Capital Oü.

”Rockfest-kauppa toteuttaa Sanoma Media Finlandin kasvustrategiaa ja täydentää hienosti festaritarjontaamme. Viihde on liiketoiminnassamme tärkeä painopistealue”, kommentoi Sanoma Media Finlandin toimitusjohtaja Pia Kalsta.

Kiss-yhtyeen (otsikkokuvassa) tähdittämän Rockfestin lisäksi Sanoman festivaaleihin lukeutuvat esimerkiksi Suomen suurin juhannusfestivaali Himos Juhannus, 25. juhlavuottaan viettävän Tammerfest, kolmipäiväiseksi laajentuvan Tikkurila Festivaali ja Suomipop-festivaalit Jyväskylässä ja Oulussa.

Sanoma osti syksyllä osuuden Kaiku Entertainmentista ja täten myös Rähinä Recordsista. Sanoma omistaa radiokanavia, kuten Loop, Radio Suomipop ja Radio Rock, tv-kanava Nelosen, ja lehtiä, kuten Ilta-Sanomat ja Helsingin Sanomat.

Sanoman sateenvarjon alle keskittyvä valta musiikkikentällä on aiheuttanut huolta niin lehdistössä kuin eduskunnassakin.