Töidensä Hollywood-versioita inhoava Alan Moore teki oman, sangen ahdistavan lyhytelokuvan

28.11.2012

Suokaa anteeksi poikkeama musiikkiblogin tarjonnassa, mutta myöntäkää pois, Alan Moore on paras.

Kuva: Alan Moore

Melkoiseksi karvaturriksi äitynyt Alan Moore tunnetusti inhoaa kuulujen sarjakuviensa Hollywood-versioita. Eipä ihme, sillä The League of Extraordinary Gentlemen ja From Hell olivat molemmat kammottavia esityksiä eikä V for Vendetta loppupeleissä paljoa paremmin pärjännyt. Zack Snyderin ohjaamassa Watchmenissä oli sentään aitoa yritystä kunnioittaa alkuperäisteosta viimeisen päälle, mutta sitä Moore ei ole tiettävästi suostunut edes katsomaan.

Onkin sopivaa, että myös muusikoiden kovasti arvostama Moore on nyt jatkanut yhteistyötään valokuvaaja Mitch Jenkinsin kanssa ja tehnyt puolen tunnin mittaisen, taatun nyrjähtäneeltä vaikuttavan Jimmy’s End -filmin. Alta voi katsoa, onnistuuko Moore itse tuomaan Alan Mooren tekstin videomuotoon paremmin kuin ne Hollywoodin pellet. Tai no, Jenkins elokuvan kyllä ohjaa, mutta käsikirjoituksen tehnyt Moore on ollut tiiviisti kyljessä kiinni.

Sidotaan tämä löyhähkösti musiikkikontekstiin vielä niin, että filmin tuottanut Lex Projects on osa Lex Records -levy-yhtiötä, jonka artisteihin kuuluvat muun muassa Danger Mouse ja MF Doom. Jos haluat vähän lisäfiilistä, voit katsoa elokuvan myös sen omilla kotisivuilla. Jimmy’s Endin 19-minuuttisen prologin (tai mikä se nyt onkaan) voit katsoa täällä.

YouTube video