Sarjakuvamaailma täynnä vapautta ja rakkautta – haastattelussa Roomeo

Roomeo julkaisi heinäkuussa toisen singlensä nimeltä Selvitään, joka on road trip -henkinen kesäbiisi.

Julkaistu:

Rumban juttusarjassa nostetaan esiin kiinnostavia ja potentiaalisia nimiä. Haastattelussa käydään läpi paitsi artistin suhtautumista musiikkiin, myös sitä miten ja miksi hän valitsi artistin polun. Edellisessä osassa oli fibi, ja sen löydät täältä.

Lahdesta kotoisin oleva artisti Roomeo julkaisi heinäkuun 17. päivä singlen nimeltä Selvitään. 24-vuotiaan artistin musiikki on kitaravetoista, energistä pop-rockia, jota innoittanut muun muassa Ed Sheeran ja Bring Me the Horizon. Selvitään on Roomeon toinen singlejulkaisu, ja hänen debyyttikappaleensa Miten unohdit? ilmestyi toukokuussa.

Selvitään on road trip -henkinen biisi, jossa ajellaan kohti unelmia ja väistellään elämän eteen tuomia kuoppia. Biisi avaa uuden puolen Roomeon soundista: se on rento ja kesäinen kappale, jossa groove vie eteenpäin”, tiedotteessa kerrotaan.

Youtube video

Mikä soi napeissa just nyt?

”Tällä hetkellä olen kuunnellut paljon Englannista tulevaa PIXY-nimistä artistia. Biitit ovat tosi hyviä ja melodiat omaa luokkaansa.”

Mist sä tuut?

”Mä olen Roomeo ja olen kaikenlaista musiikkia rakastava kotimainen artisti. Olen soittanut kitaraa 12-vuotiaasta saakka ja ollut monissa projekteissa ennen omaa soolouraani.”

Silloin tajusin, että haluan artistiksi.

”Löysin joskus 13-vuotiaana sellaisen artistin kuin Mod Sun. Hän oli julkaissut äänikirjan, joka käsitteli vetovoiman lakia. Silloin se klikkasi, että musa on se oma polku, mitä haluan lähteä kulkemaan.”

Musiikillinen esikuvasi?

”Todella vaikea kysymys. Se olisi mulle varmaankin Jimi Hendrix. Kun olin lapsi, tv:stä tuli Ylen mustavalkoinen dokkari Hendrixistä. Olin blown away ja juuri kitaran soittamisen aloittaneena haipeissa. Sen takia tosi monet mun biisit ovat E-duurissa.”

Lue myös: ”Olen mitä olen, ottakaa tai jättäkää” – haastattelussa Snapdragon

Lue myös: ”Koen olevani laulaja ennen mitään muuta” – haastattelussa Raama

Supervoimasi?

”Mun mielestä mä erotun sillä, että mun musa on tosi kitaravetoista hyvillä voksuilla. ”

Jos nyt kuulisit musiikkiasi ensimmäistä kertaa, niin mihin siinä rakastuisit?

”Sävellykseen, tarinaan ja kokonaisuuteen.”

Roomeo?

”Mun musa on kuin astuisi ainutlaatuiseen sarjakuvamaailmaan, jossa on paljon vapautta, rakkautta, melankoliaa ja onnea <3 Tärkeintä artistina on luoda kuuntelijalle paikka, missä voi unelmoida, nauraa tai itkeä.”

Lue myös: Tilaa Rumban uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa ajankohtaiset musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.