Joulukuussa 80 vuotta täyttävä Pepe Willberg päättää juhlavuotensa ympäri Suomea esitettäviin Elämältä kaiken sain -juhlakonsertteihin.
Luvassa on kaikkiaan 13 konserttia, joissa kuullaan kappaleita koko Pepen uran ajalta aina 1960-luvulta tähän päivään. Konserteissa Pepeä säestää kaupungista riippuen joko 14-henkinen Juhlaorkesteri tai kaupunginorkesteri yhdessä Pepen oman komppiryhmän kanssa.
”Juhlavuoden isot konsertit ovat kova ponnistus, mutta olen innoissani siitä, että jaksan vielä lähteä liikkeelle. Musiikki ja laulaminen kiinnostaa ja innostaa yhä ja minulla on vielä halua kehittää laulutaitoakin. Lisäksi nautin vuorovaikutukseta yleisön kanssa”, Pepe Willberg kertoo tiedotteessa.
Konserteissa kuullaan Pepen uran suurimpia hittejä ja toki myös hieman harvinaisempaa materiaalia. Lisäksi konserteissa kuullaan muutamia tenoriaarioitakin.
Suurimmassa osassa syksyn Elämältä kaiken sain -konsertteja Pepeä säestää Juhlaorkesteri, jossa soittaa Pepen kanssa vuosien varrella yhteistyötä tehneitä huippumuusikoita. Kokoonpanoa täydentävät puhaltajat ja jousikvartetti. Osa konserteista on järjestetty eri kaupunginorkesterien kanssa.
Keikkapaikat alla.
PEPE WILLBERG ELÄMÄLTÄ KAIKEN SAIN / SYKSYN 2026 KONSERTIT
26.9. Uusikaupunki Areena
1.10. Vaasa (Vaasan kaupunginorkesteri)
14.10. Lahti, Sibeliustalo
23.10. Jyväskylä, Paviljonki
24.10. Kuopion Musiikkikeskus
5.11. Kuusamotalo (Rovaniemen kaupunginorkesteri)
6.11. Rovaniemi (Rovaniemen kaupunginorkesteri)
14.11. Oulu, Madetojan sali
22.11. Hämeenlinna, Verkatehdas
25.11. Tampere, Tampere-talo
27.11. Pori, Promendadi-keskus (Porin kaupunginorkesteri)
17.12. Helsinki, Finlandia-talo
19.12. Turku, Musiikkitalo Fuuga
Lue myös: 25 vuotta sitten ilmestynyt suomalaisalbumi myi tolkuttomia määriä ja nousi sukupolvikokemukseksi