Transvision Vamp -laulaja on tehtaillut omannäköisensä levyn.
Kuva: Bobby Six
Laulaja julkaisi ensimmäisen soololevynsä, Now Ain’t The Time For Your Tears, vuonna 1993 ja jo tuolloin kaikki kappaleet olivat Costellon kynästä. Vaikka laulaja on tämänkin jälkeen julkaissut teokset Racine 1 ja Racine 2, hän kuvailee lokakuussa yksinoikeudella iTunesissa ilmestynyttä I Came Here To Blow Minds -albumia ensimmäiseksi soololevykseen.
”Oikeastaan se on ensimmäinen”, James sanoo. ”Vaikka tuotantotyyli on sama, minä kirjoitan ja tuotan, on tämä silti ensimmäinen kerta kun laitoin itseni todella likoon ja järjestin asiat oman tahtoni mukaan”, hän jatkaa Undercover.fm:n haastattelussa.
Pariisissa äänitetyn levyn tekemiseen James valitsi ranskalaisia indie-muusikoita, joiden tyylissä kuuluivat vaikutteet sellaisilta artisteilta kuin The Stooges, Television ja The Voidoids.
Levyn kappalelistaus:
1. The Moon Dead In The River
2. Where Have You Been, So Long?
3. Don’t Shoot ’ I Ain’t Dillinger0
4. Municipal Blues
5. New Wave Flowered Up Main Street Acid Baby
6. Speedball
7. No Dice
8. You Tell Me
9. King Hoodlum
10. One Evening In A Small Café
11. These Beggar Memories
12. You’re A Fucking Mess, But You Sure Are Pretty
13. I Came Here To Blow Minds