Virallisen albumilistan ykkösenä jatkaa Ares albumillaan APATHIA. Kakkosena listalla on Bizin debyyttialbumi Pitäiskö mun soittaa sille ja kolmantena Mirellan Kunpa oisin kertonut. Neljäntenä listalla pysyy Turistin ROADMAN ja viidenneksi nousee kanadalaisen Tate McRaen uusi albumi So Close To What.
Lue myös: Universal Musicille kiinnitetty Tippa julkaisi uuden singlen – mukana menossa Melo
Singlelistan ykkösenä jatkaa Turistin Diana, kakkosena on Ares kappaleellaan Menestys on paras tapa kostaa ja kolmantena JVG Rehellisesti-hitillään. Neljänneksi on noussut Ruotsin UMK:ssa eli Melodifestivalen-tapahtumassa villinnyt yhtye KAJ kappaleellaan Bara Bada Bastu. Suomenruotsalainen huumorimusiikkia tekevä kolmikko on kotoisin Pohjanmaan Vöyriltä, ja he laulavat kappaleensa Vöyrin murteella. Bara bada bastu -kappaleesta on tullut eräs ennakkosuosikkeja voittamaan Euroviisujen esikarsinta eli Melodifestivalen Ruotsissa. Kappaleen kuulet tämän uutisen lopusta.
Viidentenä listalla on Erika Vikmanin ICH KOMME.
Lue myös: Huomenna ilmestyy suomalaiskappale, joka tulee olemaan valtava jättihitti – lainaa tätä klassikkoa
Fyysisen albumilistan kärkeen nousi Elastisen albumi EK2. Kakkosena on Dream Theater albumillaan Parasomnia. Kolmanneksi on noussut Scandinavian Music Groupin levy Rakkaani, nelosena on metalliyhtye Killswitch Engage ja viidentenä Marko Hietala.