Musiikkialan sisäinen palkintogaala järjestetään poikkeuksellisesti keväällä – ehdokkaat julki

Musiikki & Media Industry Awardsit jaetaan toukokuussa.

Musiikki & Media -tapahtuman yhteydessä järjestetty Industry Awards -gaala jäi viime syksynä toteutumatta. Gaala järjestetään nyt poikkeuksellisesti virtuaalisena 7. toukokuuta. Palkintokategoriat ja ehdokkaat ovat julkistettu.

Rumban päätoimittaja Jukka Hätinen on ehdolla vuoden toimittajaksi, ja Rumban kustantaja Pop Media on ehdolla vuoden kotimaiseksi musiikkimediaksi. Alla kaikki kategoriat ehdokkaineen.

VUODEN 2020 INDUSTRY AWARDS -EHDOKKAAT:

1. Vuoden mediapersoona // Media person of the year
Maria Veitola
Ville ”Viki” eerikkilä (YleX)
Katri Norrlin (Ylex)
Sami Yaffa
Juha Itkonen (Yle)

2. Vuoden toimittaja // Journalist of the year
Jukka Hätinen (Rumba)
Laura Vähähyyppä (Radio Rock)
Katri Norrlin (YleX)
Renaz Ebrahimi (YleX)
Ville Vedenpää (Yle)
Teppo Vapaus (YleX)

3. Vuoden ohjelma-/musiikkipäällikkö //
Music / Program manager of the year
Jussi Mäntysaari (Nelonen Media)
Johan Lindroos (Radio Suomi)
Henri Pulkkinen (Radio Helsinki)
Hanne Kautto (Yle)
Amie Borgar (Yle Vega, Yle X3M, Yle Fem)
Tara Kojonen (Nelonen Media)

4. Vuoden radio // Radio of the year
YleX
Radio Suomi
Radio Nova
Anna sen soida
Radio Majava
Radio Helsinki

5. Vuoden kotimainen musiikkimedia //
Music media of the year
Pop Media
Klangi
KaaosZine
Yle
Nelonen Media

6. Vuoden PR- / markkinointihenkilö (levy-yhtiö) // PR / Marketing person of the year (Label)
Jannika Nyqvist (Sony Music Finland)
Anniina Baumann (Universal Music Group)
Saara Everi (PME Records)
Eetu Toivanen (Kaiku Entertainment)
Essi Varila (Warner Music Finland)
Ninni Wetterstrand (Playgound Music Finland)

7. Vuoden viestintä- / markkinointihenkilö (live) // Communications / Marketing person of the year (live)
Anna Mäkelä (Fullsteam Agency)
Jaana Kapanen (Warner Music Live)
Elina Kela (Tiketti, Tavastia-Klubi)
Taija Holm (ProPromotion)
Annina Pikkumäki (Tuska Utopia, Tuska, Ruisrock / Mellakka)
Mikko Määttänen (Live Nation)

8. Tulevaisuuden suunnannäyttäjä // Future Visionary
Stella Kylä-Liuhala (Universal Music)
Tino Pirttioja (Skorpioni.live, Universal Music)
Jenni Kääriäinen (Finnish Metal Events)
Nicholas Klimscheffskij (Booa Music)
Lito Gilberto (Splay One)
Karoliina Kanerva (Warner Music Finland)

9. Vuoden tukipilari // Cornerstone of the year
Lotta Lintukangas (Apulanta Oy)
Hiksu Toivanen (Piikkikasvi Agency)
Niklas Nuppola (Finnish Metal Events)
Katri Kilpiä (Joensuun Popmuusikot)
Ahti Impola (Akun Tehdas)
Raine Pulkkinen (Jelmu Ry)

10. Vuoden järjestö // Organization of the year
LiveFIN ry
Tapahtumateollisuus ry
Music Finland
Kulta ry
Teosto
Muusikkojen liitto

11. Vuoden järjestövaikuttaja // Organizational leader of the year
Kaisa Rönkkö (Music Finland)
Jenna Lahtinen (LiveFIN ry)
Kati Kuusisto (Tapahtumateollisyys ry)
Jaakko Kämäräinen (Muusikkojen liitto)
Tommi Kyyrä (Musiikkituottajat – IFPI Finland ry)

12. Vuoden tuotantopalvelu // Production service provider of the year
Bright Group Oy
Akun tehdas
Storia Productions Oy / Semilive
TikettiStream
Hög Light & Sound
Keikalla.fi

13. Vuoden kuluttajapalvelu // Retail service of the year
Spotify
Levykauppa Äx
Katin Tavara / Hel Goods
Yle Areena
Backstage Rock Shop
Supla

14. Vuoden lippukauppa // Ticketing company of the year
Tiketti
NetTicket
Ticketmaster
Liveto

15. Vuoden manageri // Manager of the year
Carla Ahonius (Manage Me)
Peppi Puljujärvi
Virpi Immonen (Fullsteam Management)
Jouni Markkanen (Grey Beard Concerts & Management)
Aki Roukala (Is This Art!)
Martin Linnankoski (VILD Music)

16. Vuoden manageriyhtiö // Management company of the year
Manage Me
Is This Art!
Till Dawn They Count
Fullsteam Management
Grey Beard Concerts & Management
Backfront Music & Artist Management

17. Vuoden tapahtumatuottaja // Event producer of the year
Ella Saukkonen (Suvilahti Summer / Live Nation)
Eeka Mäkynen (Tuska Utopia / Finnish Metal Events)
Jaani Haapasalo (G Livelab Tampere)
Mikko Hultman (Suvilahti TBA)
Anne Kirsikka (Waner Music Live)
Toni Ruohonen (Vauhtiajot / Loud’n Live)

18. Vuoden ohjelmamyyjä/agentti // Agent of the year
Annika Oksanen (Live Nation Finland)
Esa Tontti (Alt Agency & Management)
Tino Pirttioja (Skorpioni.live)
Jake Hannula (Warner Music Live)
Petri Ekman (Central Live Entertainment)
Esa Nikkilä (All Day)

19. Vuoden promoottori // Promoter of the year
Pietu Sepponen (Kesärauha, Lost In Music / Sunborn Live)
Mikko Hultman (Suvilahti TBA)
Jake Hannula (Warner Music Live)
Mikko Merimaa (Tavastia-Klubi)
Samppa Rinne (Tampere-talo)
Tommi Mäki (Nordic Live Productions OY/Vaasa Festival, Aura Fest, Kokkolan Viinijuhlat, Solar Sound Festival, Sisäsataman Terassi)

20. Vuoden agentuuri // Booking agency of the year
Live Nation Finland
Fullsteam Agency
All Day Agency
Warner Music Finland
Alt Agency & Management
Grey Beard Concerts & Management

21. Vuoden venue: klubi // Venue of the year: club
Tavastia-Klubi
G Livelab Tampere
Suvilahti TBA
Tanssisali Lutakko
45 Special
Rytmikorjaamo

22. Vuoden venue: konserttisali // Venue of the year: concert hall
Tampere-talo
Musiikkitalo
Helsingin Kulttuuritalo
Logomo
Savoy-teatteri
Sellosali

23. Vuoden venue: areena // Venue of the year: areena
Suvilahti
Allas Sea Pool
Krapin Paja
Gatorade Center
OmaSP Stadion
Hartwall Arena

24. Vuoden festivaali // Festival of the year
Aura Fest
Seinäjoki Hiphop Festival
SaariHelvetti
Bättre Folk i Fjällen
Vauhtiajot Rock & Race

25. Vuoden tapahtuma (sis. konsertit ja konserttisarjat) // Event of the year (inc. concerts and concert series)
Suvilahti Summer
Logomon Terassikesä
Krapin Pajan puistokonsertit
Putro 50 – Samuli Putro 50-v juhlakiertue
Anssi Kela: Mun täytyy kävellä näin -kiertue
BEHM: Draaman Kaari Viehättää -kiertue

26. Vuoden striimitapahtuma (sis. Konsertit ja konserttisarjat) // Stream even of the year (inc. concerts & concert series)
JVG – Ikuinen Vappu
Tuska Utopia
Antti Tuisku Valittu kansa -livestream
Yle Olohuone – Kaikki kotona live
Vesala: Striimattuna Impivaarasta
Ismo Alanko 40/60

27. Vuoden brand & partnership -toteutus // Brand & partnership implementation of the year
Antti Tapani -mallisto Prismoissa
Misa HEV1 Stam1na Edition puukiuas
Samu Haber – Forever Yours -punaviini
Paulig Suomalainen ikoni -kampanja
Pepsodent x Elastinen
SANNI By Schwarzkopf

28. Vuoden A&R-henkilö // A&R Person of the year
Ida Karimaa (Monsp Records)
Marja Kokko (Universal Music Finland)
Olli Saksa (Mökkitie Records)
Gabi Hakanen (Vallila Music House)
Miikka Koivisto (Fullsteam Records)
Simo Pirhonen (M-Eazy Music)

29. Vuoden musiikkikustantaja // Music publisher of the year
Elements Music
HMC Publishing
Kaiku Songs
Warner Chappell Music
Nordic Music Partners
Sugar House Publishing

30. Vuoden major levy-yhtiö // Major label of the year
Sony Music Finland
Universal Music Finland
Warner Music Finland

31. Vuoden indie levy-yhtiö // Indie label of the year
PME Records
Svart Records
Skorpioni
Ranka Kustannus
Fullsteam Records
Playground Music Finland

32. Erikoispalkinto // Special award
Anna Sen Soida! -kampanja
Tapahtumateollisuus ry:n perustaminen
Toivon Kärki – Uuden edessä -kappale

33. Vuoden liittolainen // Ally of the year
(Henkilö, joka ei toimi musiikkialalla, mutta on toiminut musiikkialan puolestapuhujana)

Pekka Timonen
Rosa Meriläinen
Maria Sahlsted

34. Vuoden viestinviejä // Advocate of the year
(Musiikkialan ammattilainen, joka on toiminut koko alan puolestapuhujana)

Paula Vesala
Mikko Kosonen
Anssi Kela
Eicca Toppinen
Jaakko Kämäräinen
Reeta-Leena Vestman