"Maksamme jo niin monen henkilön matkan", Yleltä kommentoidaan.

Saara Aallon UMK-projekti maksoi Ylelle satoja tuhansia euroja. Nyt rahojen käytössä on ruvettu jarruttelemaan: Aallon voittokappale Monstersin kirjoittaneet Linnea ja Joy Deb eivät pääse euroviisumatkalle mukaan.
”Maksamme jo niin monen henkilön matkan. Ei ole yksin meidän päätettävissämme, ketkä Aallon delegaatioon kuuluu”, Ylen tuottaja Anssi Autio sanoo Aftonbladetin haastattelussa MTV:n mukaan.
Yle järjestää euroviisumatkan Lissaboniin yhdessä Aallon levy-yhtiön Warnerin ja ”Saaran tiimin” kanssa. Espoossa järjestettyyn UMK-finaaliin Yle lennätti Linnea ja Joy Debin.
”Laulun tekijöiden pitäisi ehdottomasti olla paikalla. Mieluummin kuin managereiden tai pr-henkilöiden”, Autio sanoo.
Biisinkirjoittajakaksikko on asiasta pahoillaan.
”Tämä tuntuu todella kurjalta. Kuvittele elokuvafestivaali, jossa ohjaaja tai käsikirjoittaja ei ole paikalla”, Linnea Deb kommentoi Aftonbladetille.
”Emme aio työskennellä Ylen kanssa jatkossa.”
- 5.3.2018 10:12 UMK 18: Pyrojen ejakulaatioita, suihkuverhoja, dominopalikoita ja steampunk-junia – Saara Aallon kenraaliharjoituksissa
- UMK 18: Kohtasimme illan päätähdet lehdistötilaisuudessa
- UMK 18: ”Pelataan omaa peliä ja tehdään omaa juttua ja katsotaan mihin se riittää” eli mitä Metro-areenalla oikein tapahtui
- 2.3.2018 12:11 ”Ymmärrän, että osa kisaan osallistuneista musiikintekijöistä on ärtyneitä” – Yle pyytää anteeksi UMK:n sääntöjen muuttamista
- 23.2.2018 14:47 Kommentti: Uuden musiikin kilpailu tuntuu huijaukselta – euroviisuedustajan lisäksi myös edustuskappale on päätetty jo